Transportation Bell Schedule

Tier 1 Schedule

Bell TimeSchoolEarly Release
7:20-2:10Arlington Middle School
Arsenal Technical High School
Crispus Attucks High School
George Washington High School
Graduation Academy
Harshman Middle School
Henry W. Longfellow Medical/STEM Middle School
Newcomer Program
Northwest Middle School
Positive Support Academy
Step Ahead
7:20-2:55Indiana School for the Blind
Indiana School for the Deaf
7:20-3:20URBAN Act at Washington Irving3rd Thursday a month
7:20-4:00Ignite Achievement Academy at Elder DiggsWednesday 11:30 AM
7:30-2:20Thomas Gregg Neighborhood School
7:35-2:10Lew Wallace School 107Wednesday 1:30 PM
7:35-2:15Edison School of the Arts 47Wednesday 1:30 PM
7:40-2:15Meredith Nicholson School 96
Phalen Leadership Academy at George H. Fisher
SUPER School 19Tuesday 1:50 PM
William Penn School 49
7:45-2:30Kindezi Academy at Joyce KilmerThursday 1:30 PM
7:50-1:30McFarland (Homebound, Off-Campus Instruction, ROOTS)
8:20-4:20KIPP Indy College Prep Middle SchoolWednesday 3:20 PM
8:25-4:00Global Preparatory Academy at RiversideThursday 12:45
9:00-4:00Cold Spring School
Phalen Leadership Academy at Francis Scott Key
9:00-4:15MatchBook at Wendell PhillipsTuesday 1:15 PM
9:15-4:00Shortridge High School
9:20-4:15Sidener Academy for High Ability Students

Tier 2 Schedule

Bell TimeSchool
9:20-3:55Anna Brochhausen School 88
Arlington Woods School 99
Brookside School 54
Carl Wilde School 79
Center for Inquiry School 2
Center for Inquiry School 27
Center for Inquiry School 70
Center for Inquiry School 84
Charles Warren Fairbanks School 105
Christian Park School 82
Clarence Farrington School 61
Daniel Webster School 46
Eleanor Skillen School 34
Eliza A. Blaker School 55
Ernie Pyle School 90
Floro Torrence School 83
Francis W. Parker School 56
George S. Buck School 94
George W. Julian School 57
George Washington Carver School 87
IPS/Butler University Laboratory School 60
James A. Garfield School 31
James Russell Lowell School 51
James Whitcomb Riley School 43
Jonathan Jennings School 109
Louis B. Russell Jr. School 48
Paul I. Miller School 114
Ralph Waldo Emerson School 58
Raymond F. Brandes School 65
Robert Lee Frost School 106
Rousseau McClellan Montessori School 91
Sidener Academy for High Ability Students
Stephen Foster School 67
Theodore Potter School 74
William McKinley School 39